Namysł

Właściwy pacjent ma prawo do dokonywania wyborów dotyczących interwencji medycznych, a także do wydawania z wyprzedzeniem dyrektyw ograniczających jego opiekę. Niedawny incydent z udziałem mojego teścia służy przypomnieniu nam, że wybory mogą zmieniać się w czasie lub być zależne od kontekstu, w którym podejmowana jest decyzja. Podczas gdy ten 84-letni mężczyzna znajdował się w środku poważnego krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego z żylaków przełyku z powodu kryptogennej marskości wątroby, poprosił mnie, abym usiadł z nim i omówił jego filozofię życia . Dał jasno do zrozumienia, że przeżył długie, pełne życie i był gotów umrzeć, a nie cierpieć z powodu choroby lub niewygodnych interwencji medycznych. Podczas tego krwawiącego epizodu potrzebował 10 jednostek krwi i trzykrotnie poddał się endoskopii. W trzecim zabiegu pomyślnie leczono krwawienie z żyły przełyku. Tolerował epizod dobrze i pozostał czujny podczas prawie całego tego.
Późnym drugim dniem hospitalizacji, gdy krwawienie zwolniło i przetrwanie wydawało się prawdopodobne, zwrócił się do mnie i powiedział: Czasami własna filozofia człowieka może być dla niego przerażająca.
Kompetentna osoba zawsze ma prawo do zmiany zdania, w tym prawo do akceptacji leczenia, które mogło zostać odrzucone, gdy rozważono je w streszczeniu.
Leonard A. Katz, MD
Plan opieki zdrowotnej, Buffalo, NY 14202
[hasła pokrewne: przeglądarka na leczenie uzdrowiskowe, co dziś zjem na śniadanie, leczenie kanałowe pod mikroskopem poznań ]