Ryzykowny handel: choroba zakaźna w epoce globalnego handlu

W 1992 r. Instytut Medycyny opublikował swój przełomowy raport pt. Emerging Infections: Microbial Threats to Health w Stanach Zjednoczonych (Washington, DC: National Academy Press). Dokument ten nakreślił powody pojawienia się nowych chorób zakaźnych i zasugerował szereg reakcji na to ciągłe zagrożenie dla zdrowia ludzi. Terminy raportu posłużyły do podkreślenia pojawienia się nowego hantawirusa w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych wiosną 1993 roku. Ten nigdy wcześniej nie zidentyfikowany hantawirus, po przeniesieniu z myszy jelenia na ludzi, spowodował chorobę u 48 osób i zgony 27 osób z zespołu niewydolności oddechowej dorosłych. Wybuch wymagał wszystkich dostępnych w tym czasie zasobów laboratoryjnych, klinicznych i zdrowia publicznego, co było jedną z najszybszych i najbardziej intensywnych reakcji na kryzys zdrowia publicznego, jaki kiedykolwiek przeprowadzono. Stanowiło to również scenę na kolejną dekadę, podczas której pojawiłyby się lub ponownie pojawiłyby się liczne choroby zakaźne. W Risky Trade, Ann Marie Kimball wykorzystuje swoje rozległe doświadczenie w dziedzinie zdrowia publicznego w kraju i na świecie, a także swoją współpracę z Współpracą Gospodarczą Azji i Pacyfiku, aby podnieść dyskusję o pojawiających się infekcjach na nowy poziom. Wskazuje na zagrożenia związane z globalizacją gospodarczą za pomocą metafory pociągu – globalnej ekspresji . Globalna ekspresja to handel i podróże między narodami , która wzmacnia i rozprzestrzenia nowe i przerażające infekcje . pojawienie się i rozprzestrzenianie się ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV) i AIDS, ciężkiego zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS), nowego wariantu choroby Creutzfeldta-Jakoba i patogenów przenoszonych przez żywność (w tym salmonelli, Escherichia coli O157, listerii i cyklospory) oraz opisuje, w jaki sposób ich pojawienie się i ich wpływ na zdrowie są powiązane z globalnym handlem i podróżami.
Ta książka jest doskonałym podsumowaniem wyzwań stawianych przez choroby zakaźne, które pojawiły się w ciągu ostatnich dwóch dekad; określa również nowe problemy związane z handlem i podróżowaniem. Kimball podaje fascynujące relacje dotyczące przesyłu SARS przez podróżnych na całym świecie. Opisuje także pojawienie się patogenów jelitowych z coraz bardziej międzynarodowej i skonsolidowanej podaży żywności. Obejmują one epidemie salmonelli i E. coli O157 z 1999 r. I 2002 r., Które wynikały z użycia skażonych nasion do produkcji kiełków i powtarzających się ognisk w latach 90-tych Cyclospora cayetanensis, które zostały spowodowane przez skażone maliny przywożone z Gwatemali do Stanów Zjednoczonych. . Kimball jest również przekonana o wczesnym rozprzestrzenianiu się HIV i AIDS poprzez zanieczyszczone komercyjne produkty krwiopochodne.
Ważnym przesłaniem książki Kimball jest jej apel o lepszą współpracę między bogatymi i biednymi narodami oraz między narodami o wysoko rozwiniętej opiece zdrowotnej i systemami gospodarczymi a państwami o słabiej rozwiniętych systemach. W erze, w której dyskusje o pojawieniu się nowego szczepu grypy o potencjale pandemicznym koncentrują się na krajach rozwijających się w Azji Południowo-Wschodniej, musimy poważnie podchodzić do problemu tej książki – to znaczy, że przywódcy w rządzie, przemyśle, handlu i podróży powinni wejść w dyskusjach z liderami zdrowia publicznego na temat możliwości rozprzestrzeniania się chorób za pośrednictwem globalnej ekspresowej Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla liderów biznesu i podróży, dla ministrów zdrowia i dla pracowników służby zdrowia w okopach. Nie możemy pozwolić sobie na czekanie, aż alarm zabrzmi, aby słuchać jego wiadomości.
Allen S. Craig, MD
Tennessee Department of Health, Nashville, TN 37243
allen. [email protected] tn.us
[hasła pokrewne: alprazolam, bisoprolol, Choroba Perthesa ]
[podobne: Follixin, propolis, lewomepromazyna ]
[przypisy: amantadyna, octenidol, olx knurów ]