Epidemia: globalna historia AIDS

Epidemia wirusa ludzkiego niedoboru odporności (HIV) i AIDS stała się epidemią Rorschacha. Popularne konta często ujawniają więcej informacji na temat swoich autorów niż na temat HIV i AIDS, które są relegowane do wspierania ról w służbie szerszej agendy. Epidemia stanowi wyjątek od tego trendu. Dzięki żmudnej medycznej, kulturalnej i politycznej narracji Jonathan Engel w dużej mierze pozwala opowiedzieć historię HIV i AIDS, od jej powstania w 1981 roku do chwili obecnej. Jego jedynym prawdziwym tematem jest to, że AIDS nie jest ani wiadomością, ani metaforą – jest po prostu tak jak my i że próby upolitycznienia lub kooptacji w wielu przypadkach przyniosły więcej szkody niż pożytku. Ale ostrożnie oddziela fakt od argumentów i nie trzeba akceptować jego przesłanki, by czerpać korzyści z jego historii. Z tej książki najmocniej wyłaniają się trzy historie. Pierwsza dotyczy rewolucji kulturalnej, którą wywołała epidemia w społecznościach gejowskich. Wyzwolenie gejów doprowadziło do eksplozji zachowań ryzykownych, a do 1980 r. Homoseksualni mężczyźni stanowili ponad połowę przypadków kiły i rzeżączki w Stanach Zjednoczonych. Kolejne rozprzestrzenianie się wirusa HIV spowodowało niemal równie szybkie odwrócenie. Większość homoseksualnych mężczyzn szybko zmniejszyła liczbę partnerów seksualnych i zwiększyła bezpieczną praktykę seksu, a do 1987 roku nowe przypadki wśród homoseksualistów już spadały. Ta zmiana zachowań – dokonana w epoce przed nadejściem cudownych narkotyków, dużych pieniędzy lub czerwonych wstążek – oznaczała pierwszy udany kontratak wirusa. Poza tym AIDS pobudził także homoseksualistów do podwojenia walki z dyskryminacją, rozwinął silne poczucie odpowiedzialności i dał początek ruchowi homoseksualnemu małżeństwu. W wyniku tego opinia publiczna wobec homoseksualistów znacznie się poprawiła.
Druga historia opowiada o wielopłaszczyznowej krajowej reakcji na epidemię. Mimo że przywódcy polityczni nie spieszyli się z tą kwestią, Engel pokazuje, w jaki sposób medycyna, aktywizm i zaangażowanie celebrytów zbiegły się, aby szybko awansować AIDS w agendzie politycznej. W 1987 r. AIDS otrzymywał najwięcej federalnych pieniędzy na pacjenta z powodu chorób zakaźnych i powodował liczne zmiany w polityce zdrowotnej. Engel uważa niektóre z tych zmian za zbawienne. Jednym z przykładów jest przyspieszenie procesu zatwierdzania leków przez Administrację ds. Żywności i Leków, w którym proces, który był stosowany średnio przez dziesięć lat, został przyspieszony w przypadku leków na AIDS, ponieważ pacjenci naciskają na większy wpływ na decyzje, od których zależą ich życie. .
Widok z pomnika Waszyngtona w Waszyngtonie na Kołdrę AIDS Memorial, 11 października 1996. Z AP Photo / Ron Edmonds.

Jeśli chodzi o inne zmiany, Engel jest bardziej krytyczny. Jego największym zmartwieniem jest to, co on uważa za politykę wykluczającą naukę. Dyskredytuje polityczne prawo do demonizowania dotkniętych i utrudniających skuteczne środki, by do nich dotrzeć. Ale twierdzi on również, że lewica, przedstawiając HIV jako równe zagrożenie dla wszystkich, doprowadziła kampanie zdrowia publicznego źle dopasowane do faktycznego profilu ryzyka populacji . Przyznaje jednak, że istniała znaczna korzyść z pozyskiwania funduszy. i świadomość społeczna. Wada także gejów i libertarian obywatelskich, którzy zablokowali korzystanie z tradycyjnych narzędzi zdrowia publicznego, takich jak testowanie, raportowanie i powiadomienia o partnerach
[patrz też: teosyal, Choroba Perthesa, alemtuzumab ]
[hasła pokrewne: Follixin, propolis, lewomepromazyna ]
[podobne: amantadyna, octenidol, olx knurów ]