Szpital renesansowy: uzdrawianie ciała i uzdrawianie duszy

To pięknie zilustrowane i dokładnie zbadane badanie ankietuje florenckie szpitale od ich najwcześniejszego pojawienia się około roku 1000 po reformy Cosimo I w 1542 roku. Koncentruje się jednak na okresie po Czarnej Śmierci od 1348 aż do 16 wieku, kiedy źródła takie ponieważ konta szpitalne, książki apteczne i rejestry podatkowe lekarzy albo stały się dostępne po raz pierwszy, albo znacznie wzrosły. Książka oferuje całościowy opis szpitala. Przez cały czas autor John Henderson podkreśla podwójną troskę szpitala: uzdrowienie ciała i uzdrowienie duszy. Renesansowe szpitale, z ich krużgankami i wysokimi sufitami, oraz ich praktyki, z personelem myjącym stopy pacjentów naśladującymi Chrystusa, są eksponowane w swojej dualności, wypełniając obecnie postrzegany dyktat teorii medycznej i duchowych celów. Z pewnością szpital nie był wynalazkiem renesansowym. W rzeczywistości więcej szpitali powstało we Florencji od połowy XIII do połowy XIV wieku, niż kiedykolwiek. Także szpitale przed plagą nie były jedynymi tego rodzaju, które oferowały zakwaterowanie i wyżywienie dla pielgrzymów i ubogich, bez względu na opiekę medyczną. W rzeczywistości Henderson śledzi początki medykalizacji średniowiecznego szpitala do lat trzydziestych i trzydziestych, kiedy lekarze, chirurdzy i inni pracownicy służby zdrowia po raz pierwszy stali się stałymi członkami personelu. Niemniej jednak Czarna Śmierć i okresowe pojawienie się tej choroby spowodowały przekształcenie szpitala z przedsiębiorstwa, które skupiło się głównie na gościnności na tym, który zapewniał opiekę medyczną.
Ponieważ lekarze i pielęgniarki stali się ważniejsi dla operacji szpitalnych, usługi charytatywne i medyczne stały się bardziej wyspecjalizowane, z różnymi fundacjami zajmującymi się różnymi kategoriami ubogich, takimi jak wdowy i dzieci, sieroty, członkowie gildii, którzy popadli w ciężkie czasy, lub kobiety, które niedawno wyemigrował z określonego miejsca. Podobnie usługi medyczne stały się bardziej wyspecjalizowane, z oddzielnymi szpitalami lub oddziałami dla różnych kategorii chorób. Szpitale były generalnie jednym z dwóch szerokich typów: tych, których pacjenci byli dotknięci chorobami przewlekłymi i pozostawali przez dłuższy okres czasu oraz ci, których pacjenci cierpieli na ostre choroby i rzadko przebywali przez ponad miesiąc. Wokół tej drugiej kategorii rozwinął się renesansowy szpital, w szczególności szpital centralny Florencji Santa Maria Nuova, który zajmuje centralne miejsce w relacjach Henderson z renesansowym szpitalem.
Kluczem do historii Hendersona jest podkopywanie francuskiego historyka i filozofa Michela Foucaulta, przedstawiającego renesansowe szpitale jako przedsionki śmierci, w których ubodzy byli ograniczani wbrew ich woli. Po pracy amerykańskiego historyka Davida Herlihy ego na temat północno-wschodniego sąsiada Florencji, Pistoia, Henderson pokazuje, że szpitale były najbardziej wystawnie wyposażonymi instytucjami renesansu, pałacami obywatelskiej dumy i piękna. Oprócz mistrzowskich osiągnięć architektury renesansowej – przykładem jest Ospedale degli Innocenti Filippo Brunelleschiego (szpital niewinnych), zbudowany w fazach w latach 1419-1427 – kaplice szpitalne, takie jak Sant Egidio Santa Maria Nuova stały się ośrodkami sztuki renesansu patronat
[patrz też: buprenorfina, Białkomocz, dabrafenib ]
[hasła pokrewne: metamina, alemtuzumab, bikalutamid ]
[patrz też: leczenie kanałowe pod mikroskopem poznań, maseczka z siemienia lnianego na włosy, miłość z netu cda ]